Uprawa konopi - nie tylko marihuana. Zastosowanie rośliny w przemyśle

Uprawa konopi kojarzy się nam pewnie z lekkimi narkotykami. Jednak konopie mogą służyć do wielu innych rzeczy. I są to takie kwestie, które społecznie są bardziej akceptowalne. Warto dowiedzieć jak legalnie można uprawiać konopie.

Marysia, gandzia, zioło to właśnie wiele różnych określeń dla tej właśnie rośliny Sprawa legalizacji to temat, który jest dość często poruszany. Działanie odurzające czy rytualne to jednak tylko nieliczne z tych różnych kwestii, na jakie będzie można zwracać uwagę. Zastosowań takich konopi jest dużo więcej i warto je zastosować wiedząc jak można je wykorzystywać.

Konopie siewne dzielą się na odmiany botaniczne, konopie dzikie, uprawne, indyjskie czy olbrzymie. Są one ważne przede wszystkim w przemyśle. Istotne są między innymi włókna, łyko oraz nasiona.

Uprawa konopi

Uprawa konopi będzie przyjazna środowisku, ponieważ wymaga stosowania pestycydów wyłącznie w niewielkim stopniu. Roślina szybko będzie rosnąć i dzięki temu jest w stanie zagłuszyć chwast jako naturalny środek, który hamuje rozwój gwiazdnicy pospolitej. Odstraszać będzie skutecznie większość szkodników i w niewielkim stopniu przyczyni się do niszczenia nicieni glebowych.

Legalna uprawa konopi

Wymagania klimatyczne konopi są zróżnicowane w zależności od tego do jakiej grupy ekologiczne należy. Rodzime odmiany bez większych problemów wytrzymają przymrozki a w okresie wzrostu potrzebować będą najwyższych temperatur. Źle będą reagować na letnie susze, ponieważ wymagania wodne będą znaczące.

Najlepszy plon będzie w miejscach osłoniętych, gdzie będzie ochrona przed połamaniem i wolnymi zastoinami wody, które powodować mogą obumieranie. Najlepsze gleby to czarnoziemy, lessy, czarne ziemie i mady. Ważne będzie, by podłoże było żyzne o odczynie obojętnym albo lekko zasadowym.

Konopie jako rośliny włókniste - cenny materiał w produkcji tkanin, lin i papieru

Ludzie konopie wykorzystywali już około 9 tysięcy lat temu, tworzone były z nich pierwsze tkaniny, właśnie z włókna konopnego. Tkaniny są produkowane do dziś, cechuje je delikatność oraz większa wytrzymałość niż bawełny.

Około 6500 lat p.n.e. Chińczycy pozyskiwali włókna konopne i dzięki temu mogli tworzyć linii oraz powrozy odporne na rozciąganie. Od tamtej pory aż do dziś konopie są również istotnym elementem przy produkcji różnych elementów włóknistych. Dzieje się tak, że są one wytrzymałe na działanie wilgotnego środowiska. W związku z tym mogą one radzić sobie świetnie.

Autor

Michał Biel

Redakcja lenikonopie.pl