Jakie choroby można leczyć z wykorzystaniem marihuany medycznej?

Już od tysięcy lat marihuana medyczna jest powszechnie stosowana jako lek. Początkowo interesowała się nią przede wszystkim medycyna chińska, a marihuana okazywała się znakomitym środkiem znieczulającym zwłaszcza, jeśli zmieszano ją z winem. Także Egipcjanie doceniali to, że konopie mają właściwości lecznicze.

Pomagały im zwłaszcza w walce z hemoroidami podczas gdy w Indiach okazywały się one skutecznym lekiem na bóle głowy i niektóre zaburzenia przewodu pokarmowego. Również dziś mamy do czynienia z rośliną ważną z punktu widzenia nauki.

Działa przeciwbólowo

Jednym z jej powszechnych zastosowań jest wykorzystywanie jej jako środka przeciwbólowego. Konopie mogą aktywować ścieżki, które znajdują się w środkowym układzie nerwowym. Pozwala to na skuteczne blokowanie sygnałów bólu, które trafiają do mózgu. Konopie są przy tym szczególnie wydajne, gdy mamy do czynienia z bólem neuropatycznym.

Warto zainteresować się także znaczeniem jakie mają one podczas walki z zespołem stresu pourazowego znanym jako PTSD. Osoby zmagające się z tym problemem mogą być leczone medyczną marihuaną o zróżnicowanej zawartości THC, co pomaga nie tylko łagodzić skutki stresu, ale i wyostrzać pamięć.

Terapia z marihuaną

Ułatwia zasypianie

THC pomaga także w lepszym radzeniu sobie z retrospekcjami i koszmarami sennymi typowymi dla tej choroby. Już od 1980 roku THC jest też składnikiem tabletek podawanych chorym zmagającym się z problemem nudności oraz wymiotów w przebiegu choroby nowotworowej. Jest to również pierwszy lek na bazie THC, który został zatwierdzony przez FDA, co można uznać za duży sukces osób opowiadających się za włączeniem marihuany medycznej do szerszego obiegu.

Zwiększa apetyt

Nie można nie docenić i tego, że THC nie tylko zmniejsza nudności, ale również przyczynia się do pobudzenia apetytu i to zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorych na raka oraz zmagających się z zespołem AIDS. Coraz częściej mówi się i o tym, że właściwość ta może być wykorzystywana także podczas leczenia osób zmagających się z problemem anoreksji.

Marihuana pomocna w leczeniu astmy

Leczenie astmy z wykorzystaniem medycznej marihuany może budzić niedowierzanie, okazuje się jednak, że THC może mieć korzystny wpływ na astmatyków zwłaszcza, gdy mają oni problemy z oddychaniem. Badania potwierdzają, że THC może zmniejszyć skalę ataków astmy i dziś coraz więcej uwagi poświęca się udoskonaleniu współczesnych parowników.

Autor

Piotr Twardowski

Redakcja lenikonopie.pl