Marihuana w medycynie

Lecznicze właściwości marihuany są coraz lepiej znane. Obejmują między innymi terapie nowotworów, stwardnienia rozsianego i jaskry. Chociaż marihuana uchodzi za groźny narkotyk i dlatego nie jest wykorzystywana w medycynie, w dziwny sposób pomija się fakt, że inne leki przeciwbólowe mają często znacznie gorsze działania uboczne i efekt spustoszenia w organizmie.

Co więcej, marihuana była wykorzystywana od wieków w leczeniu różnych chorób, a dzisiaj medycyna potwierdza jej skuteczność w leczeniu objawów jaskry, pobudzaniu apetytu u chorych na AIDS i osób przechodzących chemioterapię, jak również w łagodzeniu bólu u różnych pacjentów.

Nowotwory

Największe nadzieje związane z marihuaną odnoszą się do nowotworów. W magazynach naukowych pojawiły się informacje dotyczące chociażby tego, że marihuana ogranicza odruch wymiotny i mdłości u pacjentów przechodzących chemioterapię. U jednego pacjenta na 4 jej podanie całkowicie wyeliminowało te komplikacje. W niektórych krajach, takich jak USA, gdzie wiedza odnośnie działania marihuany jest powszechniejsza, specyfik ten wykorzystuje się także jako środek do walki z bólem, co ma duże zastosowanie u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Zastosowanie marihuany

Marihuana kontra jaskra

Zauważono także i udowodniono to naukowo, że marihuana jest w stanie obniżać ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Wysokie ciśnienie płynów w gałce ocznej uszkadza nerw wzrokowy. Ta kwestia jest znana już od lat siedemdziesiątych. Wtedy bowiem zakazano po raz pierwszy korzystania z marihuany, a cześć pacjentów lecząca się nią na jaskrę wywalczyła w sądach prawo do leczenia się nią pomimo zakazu. Po dwóch kwadransów od zapalenia marihuany pacjenci mogą liczyć na zmniejszenie się bólu w oku i poprawę jakości widzenia. Obecnie nie ma już wątpliwości co do skuteczności leczenia jaskry takimi specyfikami.

Glejaki, cukrzyca, padaczka i AIDS

Poważne instytuty dowodzą, że występujące w marihuanie substancje są w stanie w sposób istotny ograniczać tempo przyrostu komórek nowotworowych. Zauważono to szczególnie w przypadku glejaka wielopostaciowego, który atakuje mózg. Blokowany jest proces wytwarzania się naczyń krwionośnych, które zaopatrują komórki nowotworowe w tlen. Wielkie znaczenie marihuany potwierdzono także dla pacjentów cierpiących na cukrzycę, padaczkę lekoodporną oraz nabyty deficyt odporności.

Autor

Daria Juźwik

Redakcja lenikonopie.pl