Medyczna marihuana to nie tylko THC

Pewna grupa lekarzy wskazywać będzie na wykorzystywanie THC w formie syntetycznej, by rozwiązać kwestię medycznego stosowania marihuany. Ideologiczni zacietrzewieńcy przyklaskują im i można powiedzieć, że nie widza przewagi suszu nad sztuczną jego imitacją. Ziele konopi tak samo jak mleczko makowe a więc opium ma wiele substancji aktywnych.

Nie ma wątpliwości co do różnić w działaniu opium a izolowaną z niego morfiną, która będzie miała jedynie około 10% składu. Taka sama sytuacja jest przy medycznej marihuanie. Syntetyczne THC może mieć zalety i zastosowania, jednak nigdy nie zastąpić autentycznej marihuany, która najlepiej działa na organizm.

Całe zamieszanie wynika z występujących w roślinie kannabinoidów. To grupa związków chemicznych, które działają na ciało i umysł za pośrednictwem receptorów. Dokładny skład a także stosunek ilości tych składników będzie związany z warunkami uprawy, stąd więc mowa o specjalnych nasionach marihuany i plantacjach dedykowanych. Spośród kilkudziesięciu zidentyfikowanych kannabinoidów można prezentować mamy opisane takie, które charakteryzują się najlepszymi właściwościami leczniczymi.

CBC – Kannabichromen

Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przypuszczalnie również antybakteryjne

Medyczne zastosowanie marihuany

CBD – Kannabidiol

Kannabinoid jest to składnik pozbawiony działania psychoaktywnego. Badania pokazują, że ma on działanie przeciwzapalne, przeciwwymiotne i będzie również łagodzić stan lękowy, ochronę układu nerwowego. Obniżać będzie można ciśnienie krwi i środek przeciwbólowy.

CBG - Kannabigerol

Znajduje się w konopiach siewnych i ma działanie, które chroni przed nowotworami, obniża ciśnienie w gałce ocznej i nadaje się do leczenia jaskry, dlatego jego badaniem zajmują się między innymi okuliści.

CBN – Kannabinol

Produkt, który powstaje z utleniania THC o słabszym działaniu psychoaktywnym powoduje senność i będzie łagodzić skurcze.

THC – Tetrahydrokannabinol

To najbardziej znany składnik z konopi, ponieważ ma właśnie działanie psychoaktywne. Wpływa na zachowanie, nastrój, postrzeganie świata oraz świadomość. Substancja odpowiedzialna za działanie euforyczne

THCV – Tetrahydrokannabiwarin

Psychoaktywny środek, który będzie jednak korzystny przy leczeniu cukrzycy. Trwają badania nad tym jak można go stosować w przypadku otyłości, co będzie istotną zmianą tego rynku.

Autor

Piotr Twardowski

Redakcja lenikonopie.pl