5 różnic między konopiami i marihuaną

Konopie oraz marihuana to dwie nazwy dla jednej rośliny. Słowo marihuana przynosi nam oraz jointów, jednak słysząc o konopiach powinniśmy również mieć przed oczami wyjątkowej jakości linii, wytrzymały papier czy mocne tkaniny używane przez wojsko.

Dlatego może się pojawić pytanie czym różnią się konopie od marihuany.

1. Genetyka

Konopie uważa się za roślinę udomowioną, jedną z najstarszych. W całej historii uprawiane były różne rodzaje również do medycznego wykorzystywania. Wysokie rośliny uprawiane przez wczesne cywilizacje były stosowane do produkcji oleju, tkanin czy lin, znane właśnie jako konopie. Inne rośliny uznane zostały jako psychoaktywne i tylko selektywnie zajmowano się nimi w zakresie medycznym i religijnym. Dlatego pojawiła się na tej podstawie również marihuana. Konopia oraz marihuana są genetycznie spokrewnione, ale w rzeczywistości są to rośliny, które także się różnią.

2. Zawartość THC

Rośliny cannabis mają związki takie jak kannabinoidy. Najnowsze badania pokazują, że mamy ponad 60 takich związków, ale THC to ten najbardziej popularny, ponieważ ma działanie psychoaktywne. Chociaż rośliny marihuany mają wysoki poziom THC to ogólnie konopie mają niewiele tej substancji.

Konopie a marihuana

To jedyna różnica, która pomaga odróżnić konopie od marihuany. Kraje takie jak Kanada określiły maksymalną zawartość THC na poziomie 0.3% a inne rośliny już są traktowane jako marihuana.

3. Uprawa

Konopie i marihuana są uprawiane ze względu na różne zastosowania a więc wymagają innych warunków do uprawy. Marihuana medyczna jest selektywnie hodowana przez pokolenia a właściwości są optymalizowane. Jeśli chce się osiągnąć wysoki poziom THC to w rzeczywistości uprawa jest trudna i będzie wymagać bardzo dużej uwagi. Konieczna jest dobra temperatura, wiele światła, tlen, wilgotność.

4. Status prawny

Jak wiadomo w naszym kraju produkcja konopi oraz marihuany będzie nielegalna. Obie rośliny są klasyfikowane jako narkotyki. Poza USA konopie są uprawiane w ponad 30 różnych krajach. W 2011 roku kra produkujący najwięcej konopi to Chiny, potem Chile a dalej UE. Produkcja w Kandzie również się rozwija. Konopie można w różny sposób wykorzystywać, jak się jednak okazuje w większości krajów jest ona nielegalna i dlatego ciągle toczy się walka o to, by zmienić przepisy i ewentualnie doprowadzić do tego, że marihuana będzie dostępna.

Autor

Michał Biel

Redakcja lenikonopie.pl