Menopauza i premenopauza

Objawy premenopauzy i menopauzy mogą być leczone za pomocą konopi, aby zoptymalizować zdrowie kobiet.

Każda kobieta staje w obliczu premenopauzy i menopauzy. Premenopauza jest nie tylko okresem zmniejszonej aktywności jajników lub utraty płodności, ale może również powodować poważne objawy. Spadki hormonalne zazwyczaj można skorygować poprzez hormonalną terapię zastępczą. Niestety, wiąże się to z wieloma skutkami ubocznymi. Medyczna marihuana jest nową opcją terapeutyczną, która oferuje lepszą jakość życia i minimalne skutki uboczne.

Tabele treści

  1. Czym jest premenopauza?
  2. Co to jest menopauza?
  3. Jaka jest różnica między menopauzą a peri-menopauzą?
  4. Medyczna marihuana - Łagodzenie objawów menopauzy i premenopauzy
  5. Co badania naukowe mówią nam o medycznej marihuanie i objawach premenopauzy/menopauzy?

1 Jakie są objawy premenopauzy?

Premenopauza lub perimenopauza to okres, który występuje przed ustaniem i wznowieniem miesięcznych cykli menstruacyjnych. Jest to okres przejściowy pomiędzy okresem płodnym i niepłodnym po menopauzie. Premenopauza może być zdefiniowana jedynie klinicznie i nie ma z góry określonych granic. Zazwyczaj trwa 4 lata, ale niektóre kobiety mogą jej doświadczać nawet przez 8 lat. Premenopauza kończy się po roku, bez krwawienia miesiączkowego.
Regularne miesięczne zmiany hormonalne mogą powodować problemy z synchronizacją podczas peri-menopauzy. Powoduje to znaczny spadek poziomu estrogenów, co może prowadzić do nieregularnych krwawień miesiączkowych.
Pacjentki mogą również doświadczyć nieregularnego krwawienia i objawów takich jak.
Uderzenia gorąca


,-

Zmniejszone libido


Częściej występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego,



suchość pochwy




waterydischarge,-





wahania nastroju






zaburzenia snu.







Menopauzę można rozpoznać wcześnie na podstawie wymienionych objawów. PeriAomenopauza jest diagnozą kliniczną. Badania krwi w celu określenia poziomu hormonów w surowicy nie są zwykle konieczne.

2 Co to jest menopauza?

Menopauza odnosi się do zaprzestania lub całkowitego ustania comiesięcznego krwawienia miesiączkowego. Jest ona również znana jako ustanie lub całkowite ustanie podstawowej funkcji jajników. Najczęściej występuje u kobiet między 40 a 50 rokiem życia.
Co powoduje menopauzę? Podczas prawidłowej miesiączki przysadka mózgowa wydziela FSH, LH i indukuje rozwój oraz dojrzewanie i pączkowanie pęcherzyków. W wyniku tego dochodzi do uwolnienia zapłodnionych jaj. Pęcherzyki, gdy dojrzeją, stają się ciałkiem żółtym (corpus of luteum), które produkuje progesteron. Wzrost endometrium, wewnętrznej wyściółki macicy, jest stymulowany przez estrogen i progesteron. Endometrium jest usuwane przez krwawienie miesiączkowe, jeśli nie doszło do zapłodnienia.
Dostępność pęcherzyków, które są gotowe do dojrzewania i uwalniania jajeczek, zmniejsza się podczas menopauzy. Poziom estrogenów i progesteronu w surowicy krwi spada. Poziom FSH i LH wzrasta w wyniku zwrotnego hamowania wydzielania hormonów przez przysadkę. Można to wykryć w badaniach krwi i wykorzystać do potwierdzenia menopauzy.
W skrajnych przypadkach menopauza może wystąpić znacznie wcześniej niż się spodziewamy. Przedwczesna niewydolność jajników jest bardzo wczesnym początkiem menopauzy. Występuje u 0,1% kobiet poniżej 30 roku życia.
Niski poziom estrogenów może powodować objawy podczas menopauzy.
Suchość pochwy




- spadek libido

uderzenia gorąca


Wodnista wydzielina z pochwy



Objawy ze strony układu moczowego




bóle stawów,-





Ból pleców,-.






wahania nastroju, w tym depresja,-







Menopauza powoduje, że estrogen traci swoje działanie ochronne przed zawałem serca, wysokim ciśnieniem krwi i hipercholesterolemią.








Hormonalna terapia zastępcza może pomóc w objawach pojawiających się podczas menopauzy. Nie jest to zalecane długoterminowo ze względu na wysokie prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi lub innych powikłań.

3 Jaka jest różnica między menopauzą a peri-menopauzą?

- Peri-menopauza może być opisana jako nieregularne miesiączki. Menopauza jest definiowana przez całkowity brak krwi menstruacyjnej.
Peri-menopauza jest wtedy, gdy w jajnikach znajdują się aktywne pęcherzyki. Menopauza jest wtedy, gdy nie ma aktywności pęcherzyków jajnikowych.
- Poziom hormonów w okresie okołomenopauzalnym może być prawidłowy, natomiast stężenie LH i FSH może osiągnąć wysoki poziom w okresie menopauzy.
- Hormonalna terapia zastępcza B łagodzi objawy menopauzalne, natomiast doustne tabletki antykoncepcyjne zmniejszają objawy okołomenopauzalne.

4. medyczna marihuana - Leczenie objawów przedmenopauzalnych, menopauzalnych.

Nie jest zaskakujące, że jedna czwarta kobiet szuka alternatywy dla leków hormonalnych ze względu na potencjalne skutki uboczne.
Jak marihuana leczy objawy spowodowane spadkiem hormonów, zwłaszcza estrogenu? Wszystko sprowadza się do związku między estrogenami a układem endokrynnym organizmu. Estrogen reguluje FAAH, który jest odpowiedzialny za rozkład niektórych endokannabinoidów. Poziom endokannabinoidów wzrasta, gdy poziom estrogenów jest wysoki. Ponieważ FAAH może rozkładać dodatkowe endokannabinoidy, poziom estrogenów może również wzrosnąć. Wszelkie zmiany w poziomie estrogenów mogą również regulować systemy endokannabinoidowe.
Czy jest miejsce dla medycznej marihuany? OtA3A 1/4 marihuana ma kannabinoidy, które współdziałają z systemami endokannabinoidowymi, aby uzupełnić niskie poziomy endokannabinoidów. Podniesienie poziomu estrogenów może zrobić dużą różnicę.
Naukowcy stale badają wpływ medycznej marihuany na kobiety w okresie przedmenopauzalnym, jak i menopauzalnym. Wiadomo, że marihuana odgrywa ważną rolę w łagodzeniu objawów menopauzy. Tetrahydrokannabinol, związek występujący w marihuanie, naśladuje wiele ścieżek działania Anandamidu, endokannabinoidu, który między innymi pomaga regulować temperaturę ciała.
W innym ciekawym badaniu stwierdzono, że CBD (związek występujący w marihuanie) miał podobne działanie do antydepresantów. Sugeruje to, że może być stosowany do zwalczania depresji i wahań nastroju. W innym badaniu stwierdzono, że regulowanie poziomu kannabinoidów może pomóc w zwiększeniu gęstości kości u kobiet, pozwalając im wziąć 1/4 . Jest to bardzo ważne dla kobiet, które są w okresie pomenopauzalnym lub menopauzalnym, ponieważ niski poziom estrogenów może promować osteoporozę.

5 Objawy medycznej marihuany i premenopauza. Co mówią badania naukowe?

  • Firma BDS Analytics opublikowała wyniki z 2017 roku dotyczące badania Womenas Health Consumer Insights Survey, które ujawniło, w jaki sposób amerykańskie kobiety używają marihuany w swoim codziennym życiu. W badaniu wzięło udział 1 281 kobiet mieszkających w czterech stanach, (Kalifornia Colorado Oregon Washington i Oregon), gdzie marihuana była legalna w tym czasie. Trzy najważniejsze powody, dla których kobiety używają marihuany to menopauza i inne schorzenia. 40% badanych wybrało konopie jako naturalny środek na wahania nastroju. 32% używało jej do łagodzenia innych objawów. 25% zgłosiło również spadek stosowania leków na receptę. 35% badanych wybrało również marihuanę, aby poprawić swój sen.
  • University of Alberta opublikował badanie w 2021 roku. Badano w nim wskaźniki i wzorce używania marihuany oraz jej skuteczność w zarządzaniu objawami menopauzalnymi. W badaniu wzięło udział prawie 1500 kobiet z Alberty. 18% z nich było w okresie przedmenopauzalnym, 33% w okresie okołomenopauzalnym. 35% kobiet przeszło przez menopauzę, a niewielka liczba miała histerektomię lub obustronne usunięcie jajników. Około jedna trzecia badanych kobiet zgłosiła, że w ciągu ostatnich 30 dni używała marihuany. 65% wskazało również, że w przeszłości używało jej sporadycznie.
    75% z 499 osób aktualnie używających marihuany zgłosiło używanie jej z powodów medycznych.
    -problemy ze snem (65%),A
    -brak snu
    (45%),A

    -myalgia/ból stawów (33%),A


    podrażnienie (29%),A



    -depresja (25%).




    Trzy czwarte badanych uważało, że marihuana była niezwykle pomocna w radzeniu sobie z wieloma objawami. Badacze stwierdzili również, że użytkownicy marihuany rzadziej zgłaszali problemy ze snem, nastrojem, koncentracją, bólem mięśni, bólem stawów i bolesnym współżyciem.

Autor

Daria Juźwik

Redakcja lenikonopie.pl