Przegląd najnowszych badań nad medyczną marihuaną

Współczesna medycyna zwraca znacznie większą uwagę na korzyści lecznicze płynące z medycznej marihuany. PubMed, portal medyczny, posiada w swojej bazie danych ponad 35 000 kompletnych i w pełni szczegółowych badań naukowych dotyczących medycznej marihuany. To sprawia, że marihuana jest najczęściej badaną rośliną na świecie, z mnóstwem dowodów wspierających jej korzyści terapeutyczne.
Pojawiły się dwie duże publikacje, które pokazują, że badania nad konopiami indyjskimi posuwają się w szybkim tempie. Serdecznie zapraszamy!

Medyczna marihuana a zwyrodnieniowe zapalenie stawów

W tym miesiącu w numerze Cereusa znajdują się wyniki ciekawego badania, które skupiło się na pacjentach cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów [2]. Badacze z Filadelfii porównali spożycie leków przeciwbólowych (opioidów), w ciągu sześciu miesięcy bezpośrednio przed i po tym, jak pacjenci dołączyli do badania dotyczącego wpływu medycznej marihuany na chorobę zwyrodnieniową stawów. Wskaźnik MME, który mierzy dzienne spożycie morfiny, został wykorzystany przez naukowców, aby udowodnić, że spożycie marihuany zmniejsza ilość opioidów. Wskaźnik MME spadł średnio z 18,2 do 9,8. U 39% uczestników marihuana pozwoliła im na całkowite zaprzestanie stosowania opioidów w trakcie terapii marihuaną.
Autorzy badania podkreślają, że medyczna marihuana na zapalenie kości i stawów jest korzystna dla pacjentów na wiele sposobów.

  • # Zmniejsza potrzebę stosowania silnych leków przeciwzapalnych
  • zmniejsza ból,
  • Poprawia jakość życia

Ten sam zespół badawczy zbadał również, czy marihuana może obniżyć dzienne zużycie opioidów w przewlekłym bólu pleców [3]. Podobnie jak w przypadku badania dotyczącego zapalenia kości i stawów, medyczna marihuana pomaga zmniejszyć ilość silnych antybiotyków.

Seniorzy mogą korzystać z medycznej marihuany

Dane Frontiers in Medicine pokazują, że starsi pacjenci, którzy używają medycznej marihuany mają lepszą jakość życia i mniejsze uzależnienie od leków . Wnioski te zostały wyciągnięte przez izraelskich naukowców, którzy badali medyczną marihuanę przez okres 6 miesięcy u około 10 000 pacjentów (średnia wieku wynosiła 55 lat).
Pacjenci w przeważającej większości ocenili medyczną marihuanę jako wysoce skuteczną w łagodzeniu wielu objawów. 91% pacjentów z zespołem stresu pourazowego potwierdziło skuteczność, a także 84% pacjentów cierpiących na zapalne choroby jelit, 78% pacjentów z przewlekłym bólem oraz 84% pacjentów, którzy stosowali terapię z użyciem marihuany w przypadku przewlekłego bólu. 70% badanych zgłosiło znaczną poprawę jakości życia po sześciu miesiącach terapii konopiami.
Naukowcy postanowili również zbadać wpływ marihuany na stosowanie przez seniorów leków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych i przeciwlękowych. Medyczna marihuana pozwoliła seniorom na dobre odstawić leki opioidowe. 25% badanych zrezygnowało z leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych. 17% zgłosiło, że przestało stosować leki przeciwlękowe.

Autor

Piotr Twardowski

Redakcja lenikonopie.pl