Zalety zdrowotne marihuany

Marihuana uchodzi za tak zwany gateway drug, czyli substancję uzależniającą prowadzącą do sięgania po znacznie silniejsze narkotyki. Niezależnie od tego, posiada także liczne właściwości lecznicze, co zostało udowodnione medycznie. Wiele krajów dopuszcza jej stosowanie jako leku, a i u nas powoli coś w tej kwestii zaczyna się zmieniać.

Cały czas daleko nam jednak jeszcze do ideału w tej kwestii. Krajów, które w tej chwili nie blokują swoim obywatelom dostępu do marihuany, jest cztery: Holandia, Urugwaj, Bangladesz i Korea Północna, gdzie ta roślina po prostu nigdy nie była zakazana. Ponadto cztery stany USA także zalegalizowały korzystanie z niej.

Marihuana lecznicza

Nie należy się sugerować innymi. Znacznie lepszym źródłem wiedzy jest nauka, a ta pokazuje nam, że w marihuanie jest kilkadziesiąt substancji bardzo pomocnych dla naszego zdrowia, a to tylko cząstkowa wiedza. Dla lekarzy nie jest to tajemnica. Doktor Barchański z Centrum Zdrowia Dziecka podawał preparaty z marihuany swoim pacjentom i efekty były znakomite.

Jego sprawa skończyła się jednak tak, ze został wyrzucony z pracy i dostał zarzuty prokuratorskie, a rodzice leczonych przez niego dzieci postanowili dostać lek wszelkimi sposobami, legalnymi czy nielegalnymi. Doktor Barchański leczył marihuaną padaczkę, ale lista chorób, przy których jest skuteczna, jest znacznie dłuższa.

Zalety marihuany

I. Jaskra – marihuana jest w stanie obniżać ciśnienie w gałce ocznej, czyli główny czynnik powodujący utratę wzroku w przebiegu choroby.

II. Niewydolność płuc – korzystanie z marihuany według badań amerykańskich specjalistów pozwala na powiększenie objętości płuc. Badania wykonano u 5115 pacjentów na przestrzeni 20 lat. Ich wyniki są dokładnie odwrotne w stosunku do palaczy tytoniu.

III. Choroby nowotworowe – kannabidiol zawarty w marihuanie jest w stanie wyraźnie ograniczyć rozwój niektórych nowotworów poprzez blokowanie specyficznego genu odpowiedzialnego za namnażanie się komórek rakowych.

IV. Redukcja efektów ubocznych chemioterapii – podawanie marihuany zmniejsza odczucie bólu, ogranicza nudności i uspokaja pacjentów przechodzących chemioterapię, co dramatycznie poprawia ich stan zdrowia.

V. Spowolnienie progresji choroby alzheimera – w chorobie Alzheimera powstają blaszki amyloidowe, których wzrost jest ograniczany przez aktywny składnik marihuany.

Autor

Michał Biel

Redakcja lenikonopie.pl