Lecznicze właściwości nasion konopi

Nie tak dawno bardzo modne były nasiona chia, ale okazuje się, że obecnie bardziej promowane są między innymi nasiona konopi. Chociaż nazwa wskazuje na działania rozweselające to małe nasionka są bardzo wartościowe dla zdrowia. Warto sprawdzić czy nasiona można włączyć do diety i jak będzie można je stosować.

Czym są nasiona konopi?

Pierwsze skojarzenie z konopią będzie oczywiście związane z tym, że będziemy myśleć o hodowli marihuany. Jednak nasiona sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością to zupełnie inne ziarenko niż to, z którego hodować będzie można narkotyzujące zioło. Niezwykle zdrowe nasiona pochodzą z konopi siewnej a nie indyjskiej. Mają mało THC a więc tego składnika, który charakteryzuje się działaniem narkotycznym. Konopia siewna będzie całkowicie legalna i może być stosowana w przemyśle spożywczym oraz do produkcji kosmetyków.

Właściwości nasion konopi

Dlaczego nasiona przyćmiły nasiona chia? Wielka sława małych ziarnek o brązowym kolorze to zasługa składu jaki mają te nasiona. Są tam idealne proporcje kwasów omega 3 oraz omega 6. Kwasy redukować będą skutecznie stany zapalne, poprawią odporność i minimalizują ryzyko chorób układu krążenia. Z kolei kwas omega 6 wpływa bardzo dobrze na funkcjonowanie mózgu, poprawia pamięć a także wspomagać może koncentrację. Zdrowe kwasy tłuszczowe są bezcenne dla zdrowia i powinny być częścią diety.

Nasiona konopi

Nasiona konopi w diecie

Nasiona konopi to idealny produkt dla osób, które nie jedzą mięsa, ponieważ mamy w tych nasionach pełnowartościowe białko. Ziarna są niezwykłe, ponieważ mają niezbędne aminokwasy. To wyróżnia produkt z innych roślinnych źródeł białka, tak że będzie można postawić je na równi z mięsem, nabiałem czy rybami. Nasiona nie mają cholesterolu tak jak to się dzieje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Warto je do swojej diety wprowadzić również dlatego, że jest tam bogactwo minerałów, znajdziemy magnez, fosfor, żelazo, cynk czy witaminę E. Wystarczy 3 łyżki nasion, by wypełnić połowę zapotrzebowania na magnez oraz fosfor.

Nasionka konopi powinny interesować osoby, które chcą schudnąć, ponieważ mają wiele błonnika. Składnik gwarantuje uczucie sytości, reguluje pracę układu pokarmowego i zmniejszy ochotę na podjadanie. Zdrowa dieta musi być bogata w błonnik, który obniży cholesterol i pomoże utrzymywać odpowiednią wagę. Garść nasion wpłynie także dobrze na skórę, pomoże w walce z łuszczycą czy egzemą.

Jak jeść nasiona konopi?

Nasiona mają lekko orzechowy smak, można je spożywać łuskane i niełuskane. W jakiej formie? Mogą się sprawdzić jako dodatek do jogurtów, koktajli, owsianki i Muesli. Można je dołożyć do domowego chleba czy posypać sałatkę.

Autor

Michał Biel

Redakcja lenikonopie.pl