Wybrane sposoby przyjmowania medycznej marihuany

Medyczna marihuana może być przyjmowana w różnych postaciach. Odpowiednią formę dobiera lekarz tak, by pacjent doznał jak najmniejszej ilości efektów ubocznych, a jej działanie wpłynęło na polepszenie stanu zdrowia.

Ekstrakty olejowe

Wyciągi olejowe można podawać doustnie lub podjęzykowo, a także odpowiednio nanosić na skórę. Silnie skoncentrowany olej można dodawać także do potraw. Zazwyczaj oleje są udostępniane wraz ze specjalnym aplikatorem. Jest to bardzo silna, bogata w THC i CBD forma leku. Czas reakcji na lek zależy od dokładnej formy podania, ale jest zawsze krótki. Oleje z THC na ten moment są nielegalne, ale oleje z CDB są łatwo dostępne. Formę ekstraktu olejowego uważa się za najwygodniejszą i najefektywniejszą postać marihuany.

Herbaty

Medyczną marihuanę można podać w postaci naparu zawierającego stosunkowo wysokie stężenie substancji czynnych. Mają one postać kwasów, ponieważ ciepło herbaty jest niewystarczające do rozłożenia ich do postaci typowej. Podawanie marihuany w formie herbaty może mieć umiarkowane działanie, ponieważ kwasy substancji aktywnych nie są bezpośrednio przyjmowane przez receptory mózgu. Prace nad badaniem ich dokładnego działania nadal trwają.

Dym

Palenie marihuany odbywa się zazwyczaj pod postacią typowego skręta lub specjalnego wkładu do fajki wodnej. Wdychane do płuc składniki aktywne szybko przedostają się do krwi, a następnie przechodzą barierę krew-mózg wciągu kwadransa i utrzymują swoje działanie przez okres do 3 godzin. Przyjmowanie marihuany w tej postaci jest zazwyczaj polecane w przypadku występowania ostrych objawów, na przykład nudności lub bolesnych skurczy. Dawkowanie polega na paleniu z niewielkimi przerwami do czasu uzyskania odpowiedniego efektu.

Przyjmowanie marihuany

Opary

Vaporizery, tak zwane papierosy elektroniczne z wkładem z marihuany, dają efekt podobny do palenia, ale wykorzystanie specjalnego płynu glikolowego zamiast suszu pozwala na zmniejszenie działań ubocznych związanych z wdychaniem dymu.

Nalewki

Nalewka to alkohol z rozpuszczonymi składnikami aktywnymi. Jej działanie jest zbliżone do działania ekstraktów olejowych.

Aerozole podjęzykowe

Wyciąg z konopi na potrzeby takiego aerozolu mieszany jest z innymi substancjami, np. z orzechami kokosowymi. Koncentrat substancji rozpylony na błony śluzowe pod językiem wchłaniany jest natychmiast i działa już po około 5 minutach. Jest to ważne, kiedy potrzebne jest dokładne i precyzyjne czasowo dawkowanie THC i CBD.

Autor

Michał Biel

Redakcja lenikonopie.pl