Piotr Twardowski
Redakcja lenikonopie.pl
Konopie siewne (Cannabis sativa L. Sp.Pl.2 1753) to gatunek jednorocznej rośliny zielnej z rośliny konopiowatych, którego podział do dziś budzi spore kontrowersje. Według Linneusza mamy tylko jeden gatunek. Według botaników mówi się o dzikich, uprawnych, indyjskich czy olbrzymich.
Nowe systematyki stawiają także na dwa podziały uprawne i dzikie. Wyróżnia się niekiedy również tylko grupy ekologiczne takie jak północne, środokowoeuropejskie, południowe i azjatyckie. Konopie to roślina jednoroczna, dwupienna oraz wiatropylna.
NASIONO
Nasiono konopi to niewielkie orzeszek kulisto – eliptyczny, o ciemnobrązowej barwie albo też jasnoszarej. Błyszcząca powierzchnia z uniwersalnymi spiralnymi wiązkami naczyniowymi, które znajdują się pod skórką w warstwie miękiszowej. Orzeszki to materiał siewny.
KORZEŃ
Korzeń palowy konopi może mieć do 2,5 m i zależy od ekologicznego typu roślin, płci, poziomu lustra wody w glebie. Korzenie rozrastają się w promieniu do 0,8 m. Główna masa korzeni jest około 50 cm pod glebą. Rozwój systemu jest inny niż rozwój części nadziemnej szczególnie na początku wegetacji.
ŁODYGA
Łodyga konopi pokryta będzie włoskami okrywającymi oraz wydzielniczymi, ma szorstką powierzchnię, na przekroju na wysokości około 1/3 wysokości staje się bruzdkowana i dalej traci również kształt sześcioboczny. Bruzdy dalej będą się pogłębiać. Grubość łodygi będzie zależeć od zagęszczenia roślin w łanie. Optymalna grubość między 4 a 8 mm.
BUDOWA ANATOMICZNA ŁODYGI
Budowa anatomiczna łodygi będzie dość specyficzna, pod skórą będzie się znajdować zwarcica a dalej łodygi pęczki włókna wtórnego, które tworzą siatkę włókien w pierścieniu łyka wtórnego. Łodyga płaskonia ma więcej włókna i będzie ono delikatniejsze. Włóko pierwotne i wtórne tworzą cylindryczne siatki włókien. Siatki podstawy są łączone z silnym zdrewnieniem tej partii.
LIŚĆ
Liście dłoniastosieczne o 3- 11 odcinkach, są złożone z wąskolancetowatych odcinków, które mają brzegi ząbkowane, powierzchnię pokrytą włoskami okrywowymi i nielicznymi wydzielniczymi na długich ogonkach. Pojawienie się pierwszego liścia to początek fazy generatywnej. Około jedna czwarta całej masy to liście.
KWIAT
Kwiatostan konopi osadzony jest na wierzchołku rośliny wiecha, luźna będzie u płaskoni a skupiona oraz ulistniona u głowaczy. Do połowy wiechy ma długość łodygi, kwiaty są niepozorne i składają się z pięciu działek kielicha oraz pięciu pręcików.
Redakcja lenikonopie.pl
lenikonopie.pl - portal o tematyce konopnej
Dostarczamy najświeższe informacje o marihuanie i konopi