Jak długo THC pozostaje w organizmie?

Konopie indyjskie to złożona roślina, która jest jeszcze bardziej skomplikowana dzięki wielu różnym odmianom. Istnieją trzy podstawowe rodzaje roślin konopi - indica, sativa i hybrydy. Każdy rodzaj konopi zawiera inną kombinację i równowagę aktywnych związków zwanych kannabinoidami. Istnieje co najmniej 113 różnych kannabinoidów, o których wiemy, a jeszcze więcej pozostaje do odkrycia.

Tetrahydrokannabinol (THC) jest jednym z podstawowych kannabinoidów występujących w roślinach konopi. THC jest odpowiedzialny za psychoaktywne właściwości marihuany i może być równoważony przez inne związki w roślinie, aby uzyskać różne stopnie skuteczności.

THC naśladuje chemicznego posłańca znajdującego się naturalnie w mózgu. Mózg rozpoznaje THC i reaguje na niego. Kiedy THC łączy się z receptorami w mózgu, blokuje naturalne substancje chemiczne przed zakończeniem wysyłania wiadomości. Zamiast tego, równowaga chemiczna w mózgu ulega zmianie i wiadomości zostają zakłócone.

Kiedy THC opuszcza mózg, równowaga chemiczna wraca do normy. Odnawia się koordynacja i pamięć, a naturalny system posłańców mózgowych wraca do normy. Dokładne wiadomości sensoryczne zastępują te stworzone przez THC.

Jak długo utrzymują się efekty działania THC?

THC oddziałuje na Twój mózg podczas konsumpcji marihuany i przez kilka godzin po jej zażyciu. Dzięki ciągłemu dawkowaniu, teoretycznie możesz utrzymywać efekty w nieskończoność. Czas, w jakim marihuana wprowadza zmiany w chemii twojego mózgu i jak długo to trwa, zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki ją spożywasz.

Palenie marihuany sprawia, że THC dociera do mózgu bardzo szybko. Dym dostaje się do płuc i wchłania się do krwiobiegu. Część marihuany przenika bezpośrednio przez ściany komórkowe w zatokach do mózgu.

Waporyzacja marihuany ma ten sam efekt, ponieważ również ją wdychasz.

Produkty z konopi stosowane miejscowo mają szybki efekt w miejscu aplikacji, ale nigdy nie trafiają do mózgu. Produkty miejscowe są wchłaniane przez skórę i zaczynają działać na nerwy w danym obszarze niemal natychmiast. Miejscowe produkty z marihuaną nie wywołują euforycznego uczucia, poza szczęściem, które odczuwasz, gdy ból ustępuje.

Skoncentrowane produkty z konopi, takie jak nalewki, dostają się do krwiobiegu i szybko docierają do mózgu, jeśli podasz je podjęzykowo. Kilka kropli pod język szybko uśmierzy ból i zmniejszy mdłości. Marihuana wchłania się przez błonę śluzową jamy ustnej bezpośrednio do krwiobiegu.

Najdłużej utrzymujące się efekty pochodzą z produktów marihuany, które są połykane, takich jak tabletki i napoje. Muszą one przejść przez układ pokarmowy, zanim dotrą do mózgu, więc potrzeba więcej czasu, aby zaczęły działać. Z kolei haj utrzymuje się dłużej niż w przypadku produktów wdychanych.

Efekty jedzenia w formie kanapek są również zazwyczaj wzmocnione w porównaniu z palonymi lub skoncentrowanymi produktami marihuany. W drodze przez układ pokarmowy, jadalne produkty marihuany przechodzą przez wątrobę. W wątrobie efekty działania marihuany koncentrują się, więc kiedy docierają do mózgu, efekt jest silniejszy. Prawidłowe dawkowanie produktów jadalnych jest trudne z powodu upływu czasu i efektu koncentracji.

Jak długo THC może być wykryte?

Łatwo jest założyć, że kiedy przestajesz odczuwać skutki działania marihuany, to znaczy, że jest ona już poza twoim organizmem. Mimo że nie działa już na mózg, marihuana pozostaje w organizmie przez długi czas. Może to stać się problemem, jeśli chodzi o testy narkotykowe.

Kilka zmiennych określa, jak długo marihuana pozostaje w Twoim organizmie. Na przykład, osoba intensywnie używająca marihuany, będzie utrzymywać wykrywalny poziom THC o wiele dłużej niż ktoś, kto użył jej tylko raz lub dwa razy.

Inne zmienne obejmują:

 • Wiek
 • Waga
 • Ogólny stan zdrowia
 • Płeć
 • Dieta
 • Sposoby konsumpcji
 • Historia używania
 • Tolerancja na marihuanę

Wykrywalność THC w organizmie jest również częściowo zależna od rodzaju przeprowadzonego testu. THC pozostaje wykrywalne w różnych częściach ciała przez różny czas. Marihuana może być wykryta w ślinie tylko do 12 godzin, podczas gdy test włosów może wykazać ślady THC nawet przez 90 dni.

Najbardziej powszechnym testem na obecność THC jest test moczu. Jeśli regularnie zażywasz medyczną marihuanę, wynik testu moczu może być pozytywny nawet do 30 dni po zaprzestaniu zażywania. Jeśli jesteś tylko okazjonalnym użytkownikiem, Twój mocz powinien być czysty po około trzech dniach.

Aby sprawdzić obecność THC, można również wykonać badanie krwi. W ciągu dwóch dni od ostatniego użycia marihuany, wynik badania krwi może być pozytywny. Po tym czasie, THC nie powinno być wykrywalne w krwiobiegu. W przypadku osób często zażywających duże dawki marihuany, pozytywny wynik badania krwi może potrwać nawet do siedmiu dni.

Nawet jeśli badanie krwi nie wykryje THC, jego ślady mogą być widoczne w badaniu włosów. Testy włosów nie są często stosowane, ponieważ są dłuższe i droższe. Są one jednak bardzo dokładne i mogą wykazać wzór używania marihuany przez wiele miesięcy po ostatniej dawce. Ślady THC odkładają się na łodygach włosów z naczyń krwionośnych skóry głowy i pozostają tam, gdy włosy odrastają. Ta metoda może nawet określić linię czasową zażywania.

Ogólnie rzecz biorąc, czas pozostawania marihuany w Twoim organizmie to tylko spekulacje. Nie ma sposobu, aby naprawdę wiedzieć, czy test narkotykowy wykryje THC w Twoim systemie z wyprzedzeniem. Jedynym prawdziwym sposobem na upewnienie się, że nie ma THC w Twoim organizmie jest powstrzymanie się od używania produktów z marihuaną.

Nie ma idealnej formuły, aby określić, jak długo THC pozostaje w organizmie. Różne czynniki mogą zmienić liczbę dni, w których THC pojawi się w teście krwi, moczu lub innym teście narkotykowym.

Średnio, osoby, które paliły marihuanę w ciągu ostatnich 30-45 dni mogą nie zdać testu na obecność THC w organizmie:

 • Od 30 do 45 dni mogą nie zdać testu na obecność THC w moczu.
 • Sześćdziesiąt do 75 dni może nie zdać testu na obecność marihuany we krwi.

Istnieją różne tempa, w jakich osoby, które paliły marihuanę, rozkładają poziom THC w swoim organizmie. Zakresy dat ryzyka niezdania testu narkotykowego na obecność marihuany mogą się różnić w zależności od poziomu THC wykrytego we krwi lub moczu oraz długości używania.

Jak długo THC pozostaje we krwi?

Jak długo trawka pozostaje w krwiobiegu zależy od:

 • ilości, którą zażywasz
 • Twojej biologii
 • Ilość THC zmagazynowanego w komórkach tłuszczowych
 • ilości i częstotliwości kontaktu z trawką.

Wiele osób wie, że THC może pozostać w krwiobiegu, ukrywając się w komórkach tłuszczowych, które z czasem uwalniają zmienne poziomy THCCOOH, metabolitu THC.

Kiedy spożywasz medyczną trawkę, poziom THC w krwiobiegu tymczasowo wzrasta. Twoja krew przenosi THC do mózgu i innych organów ciała, gdzie związki te zaczynają oddziaływać na receptory kannabinoidowe, powodując krótkotrwałą euforię.

THC stymuluje neurony w układzie nagrody w mózgu do uwalniania dopaminy i wywoływania przyjemnego "haju" związanego z marihuaną. Euforyczne odczucia związane z THC obejmują:

 • Zmiany w nastroju
 • Zmienione postrzeganie czasu i zmysłów fizycznych
 • Upośledzenie ruchów ciała
 • Uczucia odprężenia i kreatywności.

Podczas palenia lub wapowania medycznej marihuany krótkotrwałe efekty pojawiają się w ciągu kilku sekund i osiągają szczyt w ciągu kilku minut. W zależności od mocy zioła i Twojego metabolizmu, efekty mogą utrzymywać się od jednej do trzech godzin.

W przypadku spożywania medycznej marihuany, na przykład w postaci kapsułek, efekty są opóźnione w wyniku trawienia i utrzymują się od 30 minut do dwóch godzin po spożyciu. Efekty działania THC po spożyciu są odczuwalne przez dłuższy czas ze względu na powolne wchłanianie.

Samo THC można wykryć w krwiobiegu tylko przez krótki czas. Twój organizm szybko metabolizuje THC, przekształcając go w co najmniej 80 ubocznych produktów przemiany materii.

Po jednorazowym zażyciu THC pozostaje wykrywalne przez okres do trzech dni. U osób regularnie zażywających THC może pozostawać w krwiobiegu nawet przez 30 dni od ostatniego zażycia. I chociaż poziom THC znacznie spada po kilku dniach, to nadal można go wykryć w organizmie na inne sposoby.

Jak długo THC pozostaje w moczu?

Testy na obecność narkotyków w moczu nie mogą wykazać, czy byłeś na haju w momencie przeprowadzania testu, ani kiedy ostatni raz paliłeś. Próbują one wykryć, czy Twój organizm nadal stara się wyeliminować THCCOOH z ostatniej sesji palenia marihuany.

Ponieważ test narkotykowy jest w dużym stopniu uzależniony od wszystkich złożonych procesów zachodzących w Twoim organizmie, nie jest zaskoczeniem, że niemożliwe jest udzielenie prostej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - jak długo THC pozostaje w Twoim organizmie?

Istnieje kilka wpływowych czynników, w tym:

1. Dawka THC

Naukowcy uważają, że około 15 do 20 procent dawki THC jest eliminowane podczas oddawania moczu przez użytkownika. Tak więc, im mocniejsza jest trawka, tym więcej metabolitów będzie obecnych w moczu. To również wyjaśnia, w jaki sposób administratorzy testu mogą skorelować niewielkie ilości, które wykrywają z prawdziwą dawką marihuany.

2. Nawyki związane z używaniem

Zgodnie z oczekiwaniami, przewlekli użytkownicy są podatni na wykrycie THC w moczu dłużej niż osoby, które używają zioła sporadycznie.

Osoba, która używa marihuany jeden raz, będzie miała czysty mocz po około pięciu do ośmiu dniach. W przypadku palenia kilka razy w tygodniu, mocz powinien być czysty po około dwóch tygodniach. Jeśli palisz codziennie, czas potrzebny na całkowite pozbycie się THCCOOH z organizmu wynosi od jednego do dwóch miesięcy.

Jedno z obszernych badań wykazało, że codzienne palenie zajęło 77 dni, zanim jeden z badanych był w stanie wykonać 10 kolejnych czystych testów.

Poniższe ramy czasowe, choć nie są sztywno ustalone, mogą dać Ci wyobrażenie o przeciętnych oknach wykrywalności.

 • Jednorazowe użycie: czysty test w ciągu pięciu do ośmiu dni
 • Użyciedwa do czterech razy w tygodniu: czysty w ciągu 11 do 18 dni
 • Stosowaniepięć do sześciu razy w tygodniu: czyszczenie w ciągu 33 do 48 dni
 • Używaniecodziennie: czyszczenie w ciągu 50-77 dni

3. Czynniki fizjologiczne

W przypadku twojego ciała, dwa czynniki odgrywają znaczącą rolę w długości okresu, w którym THC pozostaje w moczu.

 • Po pierwsze, tempo przemiany materii - przy wyższym metabolizmie THCCOOH będzie wydalane szybciej.
 • Po drugie, poziom nawodnienia organizmu. Im więcej płynów pijesz, tym więcej moczu produkujesz i tym szybciej THC opuszcza twój organizm.

4. Połknięte lub wdychane

Jak długo THC pozostaje w moczu po spożyciu drażetek w porównaniu do palenia marihuany?

THC pozostaje w moczu nieco dłużej po spożyciu drażetek - od kilku godzin do jednego dnia. Nie jest to jednak na tyle znaczący stopień, aby zrobić ogromną różnicę w wyniku testu.

Oznacza to, że obie metody podawania dawek THC spowodują, że w twoim moczu znajdzie się tyle THCCOOH, że nie przejdziesz testu moczu.

Jednak ze względu na to, jak organizm przetwarza THC, podczas jedzenia przekształca się ono w psychoaktywny metabolit 11-hydroksy-THC, a następnie w nieaktywny THCCOOH, który jest wykrywany przez test. Z tego powodu, w porównaniu z paleniem marihuany lub wapowaniem, edibles mogą stanowić większe ryzyko w zależności od nawyków używania.

Testy na obecność narkotyków w moczu mają wiele niedoskonałości i wad. Ale są one doskonałe do ujawnienia, czy spożywałeś marihuanę - w jakiejkolwiek formie - w jakimś momencie w przeszłości. Dla pracodawców, którzy mają politykę zerowej tolerancji, jest to wystarczający powód, aby przejść do innego kandydata lub zwolnić cię, jeśli obecnie pracujesz.

Medyczna marihuana a testy narkotykowe

Nie jest łatwo ukryć używanie marihuany, a programy medycznej marihuany zmniejszają taką potrzebę. Postępując zgodnie z wytycznymi programu medycznej marihuany w Twoim stanie, chronisz się przed negatywnymi konsekwencjami i zapewniasz sobie dostęp do leku, którego potrzebujesz.

W zależności od twojej sytuacji, ważne może być poinformowanie pracodawcy o twoim medycznym zapotrzebowaniu na produkty z marihuany. Chociaż pracodawcy nadal działają zgodnie z prawem federalnym i mogą egzekwować wszelkie konsekwencje wynikające z ich polityki antynarkotykowej, nawet jeśli używasz ich w celach medycznych, większość z nich ma politykę, która sprzyja pełnemu ujawnieniu. Jest to decyzja, którą musisz podjąć sam, ale zrozum, że pokonanie testu narkotykowego, kiedy jesteś regularnym użytkownikiem marihuany, jest prawie niemożliwe.

THC w testach narkotykowych

CBD, THC i ich metabolity są rozpuszczalne w tłuszczach i gromadzą się w całym organizmie w rezerwach tłuszczu. Następnie zaczynają się powoli uwalniać z czasem, co prowadzi do tego, że Twój organizm potrzebuje znacznie więcej czasu, aby oczyścić się ze śladów marihuany w porównaniu z innymi rodzajami narkotyków, szczególnie w przypadku osób używających jej przewlekle.

Podczas gdy istnieją zalety każdego testu narkotykowego, testy moczu wydają się być najczęściej wybierane przez pracodawców i jedynym testem zalecanym przez Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA). SAMHSA ustala standardy testów narkotykowych dla pracowników rządowych. Testy moczu, podobnie jak testy włosów, nie mierzą ilości THC bezpośrednio obecnego w organizmie, ale poziom metabolitów THCCOOH.

Po wybraniu określonego testu, eksperymentator musi wybrać jego stężenie graniczne THCCOOH, powyżej którego test jest uznawany za pozytywny. W przypadku większości testów na mocz, najczęstszym poziomem odcięcia jest 50 nanogramów na mililitr (ng/mL), ale może to być nawet 15 ng/mL - przy czym każdy z tych poziomów daje zupełnie inne okno detekcji.

Testowanie odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach.

 1. Jakościowe "nie" lub "tak" z wartością graniczną 50 ng/mL.
 2. Wyślij go do potwierdzenia, jeśli widzisz jakościowy pozytywny z bardziej wrażliwą 15 ng / mL cutoff oceny ilościowej.

Mimo że SAMHSA ustala standardy regulujące badania moczu, duża zmienność w używaniu marihuany oraz indywidualne różnice w genetyce i biologii hamują wysiłki zmierzające do opracowania pewnych okien czasowych dla wykrycia.

Możesz się zastanawiać, czy bierne palenie spowoduje, że nie przejdziesz testu na obecność narkotyków.

Powiedzmy, że jesteś na imprezie i rozmawiasz z kimś, kto pali jointa. Podczas rozmowy, wdychasz sporo biernego dymu, zapominając, że za kilka dni masz test na obecność narkotyków. Nie chcesz zostać zwolniony. Ale zanim zaczniesz szaleć z detoksykacją organizmu, aby wypłukać THC, masz dobre wieści.

Według badań z 2004 roku, ryzyko pozytywnego wyniku testu na obecność narkotyków przy biernym wdychaniu dymu marihuanowego jest ograniczone do około 30 minut po ekspozycji. Tak więc, o ile nie byłeś w pobliżu jointa pół godziny przed testem narkotykowym, powinieneś być w porządku.

Testy narkotykowe dla pacjentów medycznej marihuany

Jeśli jesteś pacjentem medycznej marihuany, czy możesz mieć THC w teście narkotykowym?

Wraz ze wzrostem popularności oleju CBD w Stanach Zjednoczonych i legalnością marihuany do celów medycznych w wielu stanach, pojawia się wiele niejasności dotyczących medycznej trawki i miejsca pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy wciąż nie wiedzą, gdzie szukać rzetelnych wskazówek. Nie jest zaskakujące, że w miarę jak marihuana staje się legalna w kolejnych stanach, rośnie zamieszanie związane z dos i don't posiadania pracy i bycia pacjentem z medyczną marihuaną.

Zwłaszcza, że trzeba wziąć pod uwagę nie tylko prawa federalne dotyczące marihuany, ale również fakt, że każdy stan będzie miał swoje własne spojrzenie na medyczną marihuanę i miejsce pracy, a każdy pracodawca jest inny.

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie, aby jego miejsce pracy było bezpieczne dla wszystkich, co jest głównym motywem przeprowadzania testów narkotykowych w miejscu pracy. Wynika to głównie z ogromnego przekonania, że używanie marihuany prowadzi do znacznego ryzyka w miejscu pracy, czy to z powodu upośledzenia zdolności czy braku koncentracji.

Chociaż wiele stanów zalegalizowało marihuanę do użytku medycznego, prawo federalne nadal klasyfikuje ją jako substancję nielegalną. W zasadzie oznacza to, że bez względu na to, gdzie stoi twój stan w kwestii medycznej trawki, jeśli twój pracodawca jest pod kontrolą federalną, posiadanie karty medycznej marihuany nic nie znaczy.

Większość stanowych pracodawców może cię legalnie zwolnić, jeśli twój test narkotykowy wypadnie pozytywnie, nawet jeśli twój stan zalegalizował medyczną marihuanę. Ale niektóre stany wyraźnie stwierdzają, że pracodawca nie może zwolnić pacjenta z medyczną marihuaną za używanie jej poza terenem zakładu.

Jeśli ostatnio nie przeszedłeś testu na obecność narkotyków i nie jesteś pewien, jaki powinien być twój następny krok, sprawdź prawo swojego stanu. Nie można wystarczająco podkreślić, jak ważne jest to. Jeśli właśnie oblałeś test na obecność narkotyków z powodu medycznej marihuany, oto kilka kroków, które możesz podjąć:

 1. Weź się w garść - nie zostaniesz oskarżony o przestępstwo, jeśli nie przejdziesz testu na obecność medycznej marihuany, jeśli mieszkasz w stanie, który zalegalizował to zioło.
 2. Zakwestionuj decyzję pracodawcy o zwolnieniu cię z pracy, jeśli nie przeszedłeś testu narkotykowego. W większości stanów, twój pracodawca musi dać ci kopię wyników testu i możesz zakwestionować wyniki poprzez wyjaśnienie lub ponowny test. Twój pracodawca może nawet spojrzeć w inną stronę, w zależności od tego, jak ceniony jesteś w miejscu pracy.

Pamiętaj, że niektóre prawa stanowe oferują ochronę w miejscu pracy. Oznacza to, że jeśli mieszkasz w stanie, w którym obowiązuje ochrona zatrudnienia, pracodawca nie może zwolnić cię za używanie medycznej marihuany poza pracą.

Autor

Piotr Twardowski

Redakcja lenikonopie.pl